Tibetská zpěvačka Namgyal Lhamo vystoupí v Praze. Již zítra!

15.04.2013 18:52

Slavná zpěvačka tibetské opery Namgyal Lhamo vystoupí v Praze v rámci Festivalu tibetských filmů FLIM, na němž bude poprvé v ČR uveden její dlouho očekávaný film Dabži.  Namgyal-la, mezi Tibeťany nazývaná „tibetský slavík“, vystoupí v úterý 16. dubna na exkluzivním koncertu v La Fabrice a 17. a 19. dubna se zúčastní promítání filmu v kině Aero.

 

 

Koncert Namgyal Lhamo v pražské La Fabrice 

a účast této přední interpretky world music na premiéře filmu Dabži v Aeru 

budou bezpochyby patřit k vrcholům 

letošního Festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu.

 

 

 


Namgyal Lhamo, považovaná za nejlepší žijící interpretku tibetské opery a lidových písní, zahraje skladby ze svého nového alba Obětování hudby: Antologie tibetských lidových písní (Musical Offerings: An Anthology of Tibetan Folksongs), které právě v těchto dnech vychází na nizozemském labelu Music & Words.


Namgyal Lhamo se věnuje hudbě od osmi let, kdy byla jakožto zázračné dítě zapsána ke čtrnáctiletému studiu na Tibetském institutu múzických umění, založeném 14. dalajlamou v indické Dharamsale. Po ukončení studií se stala hvězdou tamního operního souboru, s nímž vystoupila na koncertních pódiích po celém světě. Svým podáním tibetských žánrových tanečních písní ze 17. století si získala uznání publika i kritiky.


Namgyal Lhamo coby herečka

Podivně znějící slovo Dabži (Drapchi) je jméno lhaského Nápravného zařízení č. 1, největší a nejobávanější věznice v Tibetu.  Zároveň je to název nového filmu nezávislého indického režiséra Arvinda Iyera, v němž hvězda tibetské opery Namgyal Lhamo ztvárnila hlavní roli. Iyerův 77 minutový film je pozoruhodný filmový experiment, líčící příběh zpěvačky Jigy, jež je nečekaně vržena z výsluní slávy do podzemní vězeňské kobky.  Režisér ve filmu opouští metodu tradičního vyprávění a řadou emotivních scén, natočených ve stylu fiktivního dokumentu, vytváří působivý svět samoty, ticha a hudby. Dabži je film určený všem těm, kdo mají rádi zasněnou, filosofickou kinematografii.

 

Text & foto: PR festivalu